Geoblog.pl    migot    Podróże    Raporty z Wysp Brytyjskich (2018)    Ogród Botaniczny
2018

Ogród Botaniczny

Wielka Brytania
Wielka Brytania, Cambridge

Anglicy uwielbiają ogrody – każdy o tym wie.
Każda szanująca się instytucja badawcza o profilu przyrodniczym ma zwykle gdzieś swój ogród botaniczny.
Połączmy teraz wzrodzoną pasję Anglików z jednym z najstarszych uniwersów Wielkiej Brytanii - i wyjdzie nam Uniwersytecki Ogród Botaniczny. Otwarty ponad 170 lat temu, jest chlubą botaników, inspiracja ogrodników i miejscem, gdzie studenci mogą w praktyce ćwiczyć taksonomię roślin – i to na ponad 8000 gatunków!

Ogród nie jest olbrzymi – ale posiada wszystko, co potrzebne do szczęścia – poletka kwiatów i bylin, zagajniki iglaków, stawy i małe mokradło gdzie pokazują co powinno rosnąć na osuszonych obecnie The Fens, sekcje tematyczne no i oczywiście – wspaniałe szklarnie. Zapachy przenoszą mnie w miejscu i czasie, nawet bardziej niż obrazy… Szałwia i zioła na śródziemnomorskie wyspy, lawenda do Dalamcji, parne powietrze ciężkie zapachem wilgotnej ziemi – do lasu tropikalnego, a dzikie róże - nad polskie morze. Idealne miejsce na słoneczne popołudnie – których w Anglii jest zdecydowanie za mało na mój gust!

Informacje praktyczne:
Wstęp do ogrodu: 6£, darmowy dla studentów Uniwersytetu i osób po 65 roku życia. Niestety uniwersytecka karta pracownika nie uprawnia do darmowego wstępu ani nawet zniżki…
Wejście: Brookside Gate, na rogu Trumpington Rd i Bateman St

stock
stock - 2018-06-10 20:56
Oj tak, ze wszystkich narodów to chyba Anglicy najbardziej cenią ogrody botaniczne...

Jola
Jola - 2018-06-10 22:16
Pięknie :)

mamaMa
mamaMa - 2018-06-10 22:50
Pieknie! Odkad pierwszego stycznia tego roku poznalam w Mirow Zofie Charlotte z Meklemburgii-Strelitz juz zawsze angielskie botaniczne ogrody beda mi sie z nia kojarzyc:-)

marianka - 2018-06-13 16:31
Oj, to chyba mam w sobie coś z Angielki. Kocham, kocham, kocham ogrody botaniczne! A w Kew Gardens byłaś?

migot
migot - 2018-06-13 16:47
No wlasnie nie bylam! I nie wiem czy jeszcze zobacze przy tej okazji... Ten Londyn to zawsze tak z doskoku...

zula - 2018-07-05 11:17
Przepięknie w ogrodzie !