Geoblog.pl    migot    Podróże    Sprawozdanie z podróży do Państwa Środka (2017)    Wanderlust i reisefieber
Zwiń mapę
2017
18
kwi

Wanderlust i reisefieber

 
Polska
Polska, Poznań
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 0 km
 
wanderlust «ang. ( z niem.) zamiłowanie do włóczęgi, tęsknota za podróżami, pociąg do podróżowania»
reisefieber «stan zdenerwowania przed podróżą»

Wstęp: Mijały kolejne miesiące od ostatniej podróży, natłok pracy spychał na bok myśli o wyjeździe… Ale - jak zauważył Kapuściński, w klasycznym fragmencie „Podróży z Herodotem”: Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej. I tak właśnie przedłużający się brak chociażby odległej perspektywy, jakiegoś mglistego planu – wywołuje we mnie rosnące napięcie, jakąś wewnętrzną niespokojność. Lekarstwo na tę przypadłość zwykle jest aplikowane w formie biletu lotniczego. Nie inaczej było i tym razem…

Cel: Chińska Republika Ludowa, ChRL, lub, jak określają je sami mieszkańcy - Zhōngguó (中国) - Państwo Środka.

Materiały i metody: Bilet lotniczy SAS (znaleziony dzięki Fly4free): Warszawa – Pekin – Warszawa: 1430 PLN, z przesiadkami w Kopenhadze.
Wiza turystyczna: 260 PLN (na 30 dni, jednokrotnego wjazdu, ważna 3 miesiące od daty wystawienia) + 120 PLN za pośrednictwo – podany koszty są na jedną osobę. Można osobiście udać się do ambasady ChRL w Warszawie – a licząc koszty dwukrotnej podróży tam i powrotem i nakład czasu – oszczędność finansowa nie była przekonująca. Formalności powierzyliśmy pośrednictwu TB Alces (biura m.in. w Poznaniu i Krakowie), specjalizującym się w wizach do Rosji, ale również wprawnym w załatwianiu wiz do innych krajów. Jestem w pełni zadowolona z ich usług, pracownicy byli kompetentni i uczynni, wszystko przebiegło sprawnie i terminowo. Warto przygotować już wypełniony wniosek (4 strony), na którym musi znaleźć się zdjęcie biometryczne. Dodatkowo konieczna jest kopia biletów lotniczych oraz rezerwacji na całość pobytu (mogą to być rezerwacje z Booking.com, w miejscach gdzie nie trzeba podawać danych karty kredytowej i które można później bezkosztowo odwołać).

Przebieg: No to mieliśmy bilety - na majówkę z przyległościami - radość i ekscytacja! Chiny były na podróżniczym celowniku od zawsze, kraj wspaniałej kultury, wiekowych tradycji – ale też trudnej historii, przewrotów, rewolucji, obecnie zaś pędzącego rozwoju. Niezwłocznie zaczęłam planować podróż, czytać fora, blogi, książki. I ta początkowa ekscytacja zaczęła zamieniać się w niepokój – bo doszło do mnie, że ta podróż może nie być wcale taka prosta… Chińczycy znani są ze swojej nieznajomości języka angielskiego , no a przecież ja nie znam mandaryńskiego wcale...
Dalej – sam termin – socjalistyczną spuścizną jest tam Święto Pracy i powszechnie obchodzony długi weekend majowy. Wielka, turystyczna wędrówką ludów. Mogą być problemy ze znalezieniem miejsc noclegowych, zakupem biletów kolejowych… Co więcej, w Chinach jest blokada dużej porcji Internetu – w szczególności wszystkich usług Googla – gmaila, Translatora, wyszukiwarki Google i przeglądarki Chrome, map, no i dodatkowo Facebooka z jego komunikatorem. Staram się sobie przypomnieć - jak to było żyć bez tego wszystkiego? A przecież mało co korzystam z tego w podróży, ale jednak żeby stracić dostęp do swojej poczty elektronicznej na tak długo…?

Ale powiedziało się A, to teraz trzeba było powiedzieć B. Zaczęły się nasilone dwa miesiące planowania – kolekcjonowania notatek z blogów i for podróżniczych, pytań do znajomych, którzy w Chinach byli dłużej, czytania książek i artykułów, bookowania biletów kolejowych, nawet – internetowy kurs chińskiego na platformie e-learningowej Coursera. A teraz, uzbrojona w to wszystko po zęby – odliczam godziny do wyjazdu!

Bibliografia i filmografia: - większość przytaczanych przeze mnie faktów, cytatów, odwołań – będzie zapewne pochodziła z poniższych źródeł:
Colin Thubron, Za murem. Podróż po Chinach
Mo Yan, Zmiany
Katarzyna Pawlak, Za Chiny ludowe
Peter Hessler, Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach
Ludy starożytnych Chin z serii wydawniczej Mitologie Świata, Rzeczpospolita
Chiny. Praktyczny przewodnik, wydawnictwo Pascal, 2009
Chinternet, Internet za chińskim murem, Polityka 06/2015 – M. Herma
Kanał wielki jak mur, NG Magazine 05/2013 – I. Johnson
Na łasce przodków, NG Magazine 11/2012 – P. Hessler
Terakotowi wojownicy w kolorze, NG Magazine 06/2012 – B. Larmer
Zielenią się Chiny, NG Magazine 07/2011 - G.Girard
Tyran, który stworzył Chiny, NG Magazine 09/2009 - A. Topping
NG Magazine 05/2008 – cały poświęcony Chinom
Wielki Mur, NG Magazine 09/2003 – P. Hessler
Ożywić skarby Władców Starożytnych Chin, NG Magazine 10/2001– P. Hessler

Dom latających sztyletów, reż. Yimou Zhang (2004)
Hero, reż. Yimou Zhang (2002)
Zawieście czerwone latarnie, reż. Yimou Zhang (1991)
Ostatni cesarz, reż. Bernardo Bertolucci (1987)
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (1)
  • zdjęcie
Komentarze (8)
DODAJ KOMENTARZ
marianka
marianka - 2017-04-18 23:25
Imponujące przygotowanie! Mam nadzieję, że wszelkie niepokoje zostaną szybko rozwiane, a wyjazd i kraj Was zachwyci!
A ja już się cieszę na kolejną Twoją doskonałą relację! :)
 
zula
zula - 2017-04-19 05:47
Fantastyczny kierunek!
Cieszę się na nową relację :-)
 
stock
stock - 2017-04-19 06:58
Okres przygotowawczy przepracowany, wejściówka byłaby zaliczona :-)

Idę o zakład, że nie będzie tak trudno. Sam wiele razy miałem podobne obawy, a w rezultacie wszystko wychodziło gładko. Ale cel ekscytujący, zazdroszczę!
 
BPE
BPE - 2017-04-19 10:30
oj tak......... na naszej liście marzeń od dawna - czekam na relacje
 
Darek
Darek - 2017-04-19 15:46
Madzik... Trzymam kciuki:)
jak zawsze gdzieś w kąciku serca będzie niepokój o Was... ale jestem przekonany, że wszystko pójdzie dobrze...
Jak wszyscy czekam na relację...
Pozdrowienia..
 
migot
migot - 2017-04-19 15:49
Dzięki za miłe słowa Drodzy Czytelnicy! Mam nadzieję, że wielki mur chinternetu nie przeszkodzi mi w pisaniu bieżących relacji ;)
 
JolaOla
JolaOla - 2017-04-19 18:54
Czekaj na nas w Pekinie :)
 
vlak
vlak - 2017-05-02 13:51
Zachęcam jeszcze do przeczytania - już na spokojnie po powrocie - "Jechałem Żelaznym Kogutem" Paula Theroux. Autor objeżdżał Chiny w latach osiemdziesiątych, gdy dopiero zaczynały się otwierać i ma wiele interesujących spostrzeżeń. Ciekawe wątki chińskie są też w twórczości Terzaniego - np. w autobiografii "Koniec jest moim początkiem".
 
 
migot
Magdalena M
zwiedziła 15.5% świata (31 państw)
Zasoby: 301 wpisów301 681 komentarzy681 5637 zdjęć5637 1 plik multimedialny1