Wstęp: Niech podniesie rękę ten podróżnik, w którym Egipt (zwłaszcza ten Starożytny) nie rozpala jakiejś dziecięcej fascynacji… Nie widzę.
Ja nosiłam się z tematem naprawdę od zawsze. Od kilku lat plany te bardziej się krystalizowały, w końcu (ponowne?) otwarcie trasy LOTu do Kairu ułatwiło decyzję…
Cel: Kraj Faraonów – EgiptMateriały i metody: *Lot LOTem KRK-WAW-CAI-WAW-KRK – 897 PLN (tylko bagaż podręczny). Co ciekawe, lot z Krakowa, z przesiadką w Warszawie, był tańszy niż lot z samej Warszawy…
*E-wiza egipska – 25$; do jej wyrobienia potrzebny jest skan paszportu, wniosek składa się na stronie https://visa2egypt.gov.eg/. Inna opcja to uzyskanie wizy „on arrival”, na lotnisku.
Przebieg: Inna sprawa, że wydawało mi się, że po pół roku w Szkocji będę w listopadzie krytycznie potrzebować tego słońca i ciepła. Ostatecznie pogoda w Edynburgu okazała się więcej niż korzystna, a napór obowiązków pod koniec pobytu nie robił dobrze planowaniu kolejnej podróży… Mam zresztą zaległości w szkockich relacjach, i do tego tematu jeszcze z pewnością wrócę (jak i do samej Szkocji!).
Z różnych względów powrót ze stażu i wyjazd do Egiptu dzielą tylko 3 dni, i to nie jest dużo czasu! Pewnie chciałabym być nieco lepiej przygotowana, np. w dość niefrasobliwy sposób zostawiłam na ostatni moment np. podanie o e-wizę – twardo zaleca się 7 dni roboczych, ja rzutem na taśmę przesłałam wniosek jakieś 3 dni przed wyjazdem – i na szczęście został zaakceptowany w mniej niż 24h. Trzeba też przyznać, że choć to tak popularny kraj wśród naszych rodaków, nie jest wcale banalny do organizowania wyjazdów na własną rękę. Chyba nigdy nie było przy naszej trasie tylu znaków zapytania…
Wylatujemy jutro, trzymajcie kciuki!
Bibliografia:Artykuły:
Dolina Królów, K.R. Weeks, National Geographic – numer specjalny rok 1999
Ludzie piramid, V. Morell, NG 11/2001
Złoty wiek piramid (przedruk z 01/1995), D. Roberts, NG 2/2002
Ramzes II Wielki, skrót artykułu z 1991r., R. Gore, NG 2/2002
Śmierć nad Nilem, A.R. Willims NG 10/2002
Zapomniane skarby Egiptu, Z. Hawass, NG 3/2003
Król Hatszepsut, A. Ćwiek, NG 9/2007
Egipt pierwszych faraonów, J. Lamparksa NG 1/2009
Sekrety rodzinne Tutanchamona, Z. Hawass, NG 9/2010
Egipt w smudze rewolucji, J. Bartholet, NG 5/2012
Wszystkie żony Boga, J. Lamparksa NG 11/2013
Echnaton, Pierwszy egipski rewolucjonista, P. Hessler, NG 6/2017
Niesłabnąca moc Tutanchamona, T. Mueller, NG 11/2022
Nowy porządek, R. Draper, NG 11/2022
Książki:
Peter Hessler,
Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w EgipciePiotr Ibrahim Kalawas,
Egipt: Haram Halal