Geoblog.pl    migot    Podróże    Raporty ze Szkocji (2022)    Jeszcze dalej niż Północ!
2022

Jeszcze dalej niż Północ!

Wielka Brytania
Wielka Brytania, Stromness

Wczesnym popołudniem kontynuujemy naszą drogę na północ – nie jesteśmy jeszcze nawet w połowie. Autobus kluczy przez miasta i miasteczka północno-wschodniego wybrzeża, a potem odbija do Thurso i położonej na samym czubku Szkocji przystani promowej Scrabster. Nie da się nie zauważyć, że zaniżamy średnią wieku w tym autobusie - jest wypełniony seniorami. Czyżby już tylko oni mieszkali w tych okolicach? Czy reszta po prostu jeździ autami, czy tylko wpada w odwiedziny do dziadków?

Do niewielkiego Stromness, na zachodzie głównej wyspy Orkad – Mainland, płynie się ze Scrabster jakieś 1,5h. Przy lepszej pogodzie można podziwiać strome klify wyspy Hoy – nas jednak spotyka deszcz i gęsta mgła, tak, że ledwo widać brzeg… Przed 21 jesteśmy na lądzie, przed 22 docieramy do hostelu w stolicy wyspy, Kirkwall, które zdaje się bym na samym końcu świata (przynajmniej tego niewielkiego świata miejskiej gminy Kirkwall)…

Informacje praktyczne:
*Autobus z Inverness do Scrabster: X99 Stagecoach (bilet on-line można kupić przez stronę Citylink): 21,60£. Podróż trwa 3h40min.
*Prom ze Scrabster do Stromness: ok. 21£ w jedną stronę. W sezonie letnim od pon-sob 3 promy dziennie, o 8.45, 13.15 i 19.00. Prom płynie 1,5h. Połączenia obsługuje firma Northlink.
Łącznie podróż z Edynburga na Orkady (Pociąg, Nocleg, Autobus, Prom) – kosztowała nas koło 90£, i pozwoliła zwiedzić kawałek Szkocji. I dalej była tańsza niż bezpośrednie loty z Edynburga do Krikwell, które z sezonie nie kosztują mniej niż 150£, a czasem dobijają do 200£ w jedną stronę… Poza najgorętszym sezonem turystycznym loty kosztują koło 100£ OW.
*Transport publiczny na głównej wyspie Orkad – ogólnie kiepski, zwłaszcza w weekendy. Przejazd z przystani pormowej Stromness do Kirkwal, np. bus X1, ok. 30min., 3,80£.
*Nocleg: Kirkwall Youth Hostel, Old Scapa Road, Kirkwall, Orkney KW15 1BB – łózko w „dzielonym pokoju” - 21£/noc. Wygląda jednak na to, że większość tych dzielonych pokoi jest dwuosobowa – więc miałyśmy pokój tylko dla siebie. Ta cena zawiera dodatkową, dzienna opłatę za „członkostwo” w sieci Hostelling Scotland w wysokości 3£/os. Roczna oplata za członkostwo to 20£, wiec jeśli planujemy więcej niż 6 noclegów to będzie się ta opcja nam bardziej opłacać.

stock
stock - 2022-07-17 07:48
Aż spojrzałem w historię - za loty Aberdeen-Kirkwall, Lerwick-Aberdeen w lipcu 2019 zapłaciłem 780 zł, wiec chyba miałem szczęście.

Szetlandy też zaliczyłyście?

migot
migot - 2022-07-17 19:36
Zdecydowanie miałeś szczęście, teraz takie ceny nie są realne - raz, że funt był wyraźnie tańszy (oscylował koło 4.70-4.80, a teraz waha się między 5.35-5.70...), a dwa wyraźnie podrożały tu wszystkie okołoturystyczne i transportowe usługi (pandemia i wojna wraz embargiem na surowce z Rosji...) .

A na Szetlanty już się nie wybrałyśmy, wolałyśmy trochę lepiej pozwiedzać Orkady :)

zula - 2022-07-21 05:46
Bardzo lubię wyprawy na sam kraniec wyspy ...gdziekolwiek w świecie by to było !

mikasz
mikasz - 2022-07-22 23:59
Jest jeszcze jedno (krótsze i tańsze) połączenie promowe: linia Pentland Ferries łącząca Gill z St. Margaret’s Hope. Przynajmniej kiedyś była...

migot
Magdalena M