Geoblog.pl    migot    Podróże    Sprawozdania z podróży na Czarny Ląd (2012)    Kamienne Miasto

Kamienne Miasto

Tanzania
Tanzania, Stone Town

Wstęp: Ostatni poranek w Nungwi, pakujemy nasze manatki, piasek koralowy do butelki, muszelki do woreczka i kierunek: Stone Town! Mama i Kasia jeszcze plażują, a my dzielnie pakujemy się dala dala (nazwa na lokalny busik), nasz jedyny plecak ląduje na dachu, my do środka jak sardynki. Kogo można spotkać w najtańszym środku transportu dla lokalnej ludności? Oczywiście... innych Polaków:)

Cel: Stone Town, "Kamienne Miasto" - zabytkowa cześć stolicy Zanzibaru i miejsce narodzin Frediego Mercuriego.

Materiały i metody: Dala dala z Nungwi do Stone Town: 5 000 TSH (2 os. + bagaż), nocleg bez ciepłej wody: 40 000 TSH/2 os., kolacja po zmroku w Forodhani Gardens - 10 000 TSH/2 os.

Przebieg: Ucięliśmy sobie z parą rodaków ciekawą dyskusję, wymieniając różne uwagi - m.in. o tym jak zawyżane są ceny dla turystów, również podsunięto nam dobry sposób na "spice tour on our own" czyli wersję popularnej wycieczki na plantacje przypraw na własną rękę. Po niecałych 2 godzinach dotarliśmy na miejsce, i udało nam się skontaktować z Psamem z CouchSurfingu - który nie tylko pomógł nam znaleźć szybko przystępny cenowo nocleg, ale również oprowadził (razem z 2 dziewczynami z Polski które były jego gośćmi - taki zbieg okoliczności!) po Stone Town. I był to strzał w dziesiątkę, bez jego pomocy nie wiedzielibyśmy, że rzeźbione drzwi z półokrągłym zwieńczeniem są indyjskie a z prostokątnym arabskie, że niewielki placyk jest centrum miasta i bastionem politycznej opozycji, pewnie nie doczytalibyśmy w przewodniku, jakie były cuda Domu Cudów - najokazalszej budowli centrum (cuda to bieżąca woda, elektryczność i winda), nie trafilibyśmy do najtańszego sprzedawcy przypraw w Darajani Market (np. woreczek przypraw tu kosztuje 1 000 TSH a na plantacji... 3000 TSH), a już z całą pewnością nie uzyskalibyśmy odpowiednich (czyli takich jak dla mieszkańców) cen na nocnych straganach Forodhani Garden (np. za samosa należy się 500 TSH a nam, turystom, bez zmrużenia oka chciano sprzedać za dwa razy tyle...). Mogliśmy też dowiedzieć się jak wygląda system edukacji i jak ma się sprawa z własnością terenów na Zanzibarze (np. obcokrajowcy nie mogą nabyć ziemi - mogą kupić dom, budować hotel, ale ziemia należy dalej do państwa). Bez wątpienia taki przewodnik, i to bezinteresowny - to skarb.

Dyskusja wyników i wnioski: W pierwszej chwili Stone Town może wydawac się chaotyczne i męczące, jednak jeśli mamy szczęście być do niego wprowadzonym okazuje się całkiem przyjazne. Dobrze jest się zgubić w zagmatwanych uliczkach i z zaskoczeniem wpaść na swój hostel, podglądać przez okno meczetu modlitwy, zobaczyć jak robi się zanzibarską pizze na nocnym targu (a w niczym nie przypomina ona naszej pizzy, bliżej temu do omleta...) i obejrzeć zachód słońca na tarasie jednej z nadbrzeżnych restauracji.

darek
darek - 2012-08-08 02:41
hmmm.. Michał masz teraz okazję przekonać się ile rzeczy naprawdę jest potrzebne na taki wyjazd, miejmy nadzieję, że plecak Cię jeszcze dogoni... Madzik, Michał, w nocy z 11-12 i 12-13 od zachodu słońca do 21,30 naszego czasu na niebie ma być widoczny rój Perseidów. Możliwe do 60 na godzinę. Na Waszym niebie może być fantasyuczny widok.
Moze się nawet uda zrobić zdjęcie na długim czasie.

mirka66 - 2012-08-08 07:22
Ciekawe miejsce.Super widoki.Fajne zdjecia.
Milego pobytu zycze.

migot